Факультет фінансів

Прикладні корпоративні фінанси

 

Навчальна дисципліна «Прикладні корпоративні фінанси» є складовою циклу професійноїпідготовки здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти галузі знань 07 «Управління та адміністрування» спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» освітньо-професійної програми «Фінансовий менеджмент і контролінг».

Геополітичні ризики, кризи та конфлікти зумовили нові виклики для фахівців у сфері корпоративних фінансів. Фінансові та інвестиційні рішення потребують прикладних підходів для їх обґрунтування. Функціонування сучасного бізнесу неможливе без фахівців, які володіють прикладними та прагматичними інструментами корпоративного управління, оцінки вартості компаній, прогнозування грошових потоків та оцінки ризиків. З урахуванням курсу України на вступ до ЄС, фінансове господарство підприємства має відповідати правилам, стандартам та директивам ЄС. Розкриттю прикладних питань функціонування фінансів корпоративного сектора присвячена дисципліна «Прикладні корпоративні фінанси».

Прикладні корпоративні фінанси (Applied Corporate Finance) – це практично-орієнтована концепція корпоративних фінансів, яка сконцентрована на прийнятті реальних оперативнпх і стратегічних фінансових рішень та забезпечення ефективного фінансового менеджменту. Вивчення дисципліни передбачає формування у здобувачів вищої освіти поглиблених знань, навичок та вмінь  щодо використання прикладних інструментів корпоративних фінансів. Опанування програмних питань дисципліни дозволить здобувачам вищої освіти засвоїти прикладні питання, пов’язані з прийняттям фінансових та інвестиційних рішень, оцінкою вартості бізнесу, системою корпоративного управління, етичними стандартами інвестування та фінансування, управління кризами в умовах загострення геополітичних ризиків. Засвоєння навчального матеріалу з дисципліни допоможе зрозуміти прикладний інструментарій корпоративних фінансів та його роль у досягненні цілей підприємств, його стейкхолдерів та шехолдерів. У рамках вивчення дисципліни розглядаються реальні кейси з практики використання методів та інструментів корпоративних фінансів.

Міждисциплінарні зв’язки: навчальна дисципліна «Прикладні корпоративні фінанси» інтегрує велику кількість базових понять та прийомів загальнотеоретичних і спеціальних навчальних дисциплін.

Постреквізити: дисципліна надає студентам необхідні знання та навички, які будуть корисні у процесі засвоєння ряду освітніх компонентів: «Вартісно-орієнтоване управління» та міждисциплінарний тренінг "Корпоративні фінанси та інституції". Знання та навички, отримання за результатами вивчення дисципліни стануть в нагоді також під час написання кваліфікаційної роботи магістра.

Мета вивчення навчальної дисципліни – полягає у формуванні у здобувачів вищої освіти прикладних знань щодо застосування на практиці теоретичних моделей та методів оптимізації фінансово-інвестиційних рішень. 

Зазначена мета вивчення дисципліни безпосередньо корелює із загальною метою освітньо-професійної програми «Фінансовий менеджмент і контролінг» галузі знань 07 «Управління та адміністрування»  спеціальності  072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» для другого (магістерського) рівня вищої освіти: підготовка фахівців, які володіють сучасним економічним мисленням, теоретичними знаннями і практичними навичками з фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку, здатних вирішувати складні спеціалізовані завдання і прикладні проблеми у сфері фінансового менеджменту і контролінгу.

Завдання навчальної дисципліни полягають у формуванні в здобувачів цілісної системи знань щодо прикладних методів та інструментів обґрунтування фінансових та інвестиційних рішень, зокрема:

- оволодіння новітніми прийомами прийняття фінансових рішень в умовах інформаційної асиметрії та різнонаправлених конфліктів інтересів між учасниками фінансових відносин;

- засвоєння прикладних підходів до визначення ціни власного, боргового капіталу, а також калькулювання ставки дисконтування для емерджентних ринків;

- ознайомлення з новітніми методиками оцінки інвестицій, вартості бізнесу та активів;

- засвоєння ключових положень міжнародних та локальних стандартів корпоративного управління та з'ясування механізму їх впливу на прийняття фінансових та інвестиційних рішень;

- оволодіння новітніми підходами до визначення КРІ підприємств та  способах стимулювання агентів до досягнення цілей підприємства, його шехолдерів та стейкхолдерів;

- з'ясування сутності ESG-критеріїв та механізму їх ризиків на прийняття фінансових та інвестиційних рішень;

- оволодіння поглибленими підходами до управління корпоративними  ризиками та кризами.

У результаті вивчення навчальної дисципліни здобувачі повинні засвоїти елементи дослідницької діяльності, принципи організації, методики й технології прикладних корпоративних фінансів, сформувати навички проведення власних досліджень і, зокрема, в частині збору інформації, аналізу теоретичних засад та висування робочих гіпотез, вибору методики та методів проведення оцінки бізнесу з метою обґрунтування та реалізації подальших фінансових рішень.

Предметом навчальної дисципліни є система фінансово-економічних відносин, які виникають у процесі використання прикладних інструментів корпоративних фінансів.  Теоретичні знання та практичні навички, отримані здобувачами після вивчення даної навчальної дисципліни є основою для практичної діяльності у сфері фінансового менеджменту та контролінгу, управління інвестиційними проектами, фінансового та інвестиційного консалтингу, оцінці вартості бізнесу.

Робоча програма НД «Прикладні корпоративні фінанси» для ОП "Фінансового менеджменту і контролінгу", 2024 р.

Методичні матеріали НД «Прикладні корпоративні фінанси» для ОП "Фінансового менеджменту і контролінгу", 2024 р.