Факультет фінансів

Гостьова лекція з нормативної дисципліни "Портфельне інвестування"17 Травня 2024р.

16.05.2024 року відбулась гостьова лекція з нормативної дисципліни "Портфельне інвестування" для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти від випускників ОПП "Інвестиційний менеджмент".
Керівник курсу - доцент, к. е. н. Юркевич О.М.

З метою підтримання взаємодії між кафедрою та випускниками та посилення практичними кейсами дисциплін кафедри, до виступу були запрошені випускники ОПП "Інвестиційний менеджмент", які мають напрацювання в сфері аналізу фондового ринку та управління інвестиційним портфелем.

Одним із завдань лекції, окрім висвітлення та передаючи доповідачами знань з окремих питань портфельного інвестування, було поставлено завдання ознайомлення магістрів з практичними елементами підготовки КМР: пошуку емпіричних даних, як їх систематизувати і перетворювати в інформацію, як обробляти інформацію під власні потреби, щоб сформувати висновки в контексті початкової гіпотези та завдань. Тому матеріал окрім теоретичного містив приклади застосування методів, прийомів, програмних продуктів, які були використані в професійній діяльності спікерів.  

Першою доповідачкою була Шух Аліна, яка має практичний досвід формування і управління інвестиційними портфелями, в її арсеналі є ряд методів, які вона активно застосовує в своїй професійній діяльності і під час лекції вона поділилась практичними аспектами застосування безкоштовного програмного продукту Portfolio Visualizer, який використовується з метою візуалізації, аналізу та оптимізації інвестиційних портфелів та інвестиційних стратегій. Вона надала студентам базу даних із сайтами, де можна черпати інформацію щодо різних фінансових інструментів. В теоретичній частині доповіді Аліна торкнулась таких питань як: важливість постановки цілі інвестування, оскільки вона обумовлює подальші дії з розробки інвестиційної стратегії та безпосередньо склад і структуру інвестиційного портфеля; розуміння важливості кореляційних зав’язків між фінансовими інструментами, прокоментувала на прикладах поняття волатильності та показників ефективності.

З огляду на її практичний досвід, їй активно задавались питання щодо можливостей здійснення інвестеційних операцій з огляду на обмеження виводу грошей з України під час війни.

Другий доповідач, Мовчан Андрій, поділився з присутніми інформацією щодо оптимізації інвестиційного портфеля в розрізі різних інвестиційних стратегій з використанням інструментів Excel. На початку виступу було окреслено загальні підходи щодо формування інвестиційного портфелю, важливості фундаментального аналізу цінних паперів за різними фінансовими мультиплікаторами з метою їх відбору в портфель. В свою чергу, він поділився своїм набором джерел даних для формування емпіричної бази відносно різноманітних фінансових інструментів з поясненням як данні перетворити у вигляд прийнятний для їх подальшої систематизації та обробки. Варто зазначити, що ретельна підготовка початкової інформації є вкрай важливою, оскільки від якості матеріалу на початку буде залежати валідність результату в кінці.

Практичні аспекти доповіді Андрія стосувались формування інвестиційного портфелю за трьома інвестиційними стратегіями та в розрізі п’яти сценаріїв оптимізації. Вони були продемонстровані на реальному прикладі з детальним поясненням алгоритму розрахунків із застосуванням формул Excel та надбудови «Пошук рішень» з відповідним коментарем щодо отриманих результатів.

Андрій також, як і Аліна, наголосив на важливості на початкових етапах визначитись з інвестиційними цілями, оскільки агресивна, помірна і консервативна стратегія передбачатимуть різний склад і структуру портфеля у відповідності до співвідношення ризик-дохідність.

Третім виступав Гаврилов Іван торкнувшись теми застосування фрактального аналізу для виявлення тенденцій розвитку фондового ринку. Його дослідження було побудоване на перевірці фондового індексу на наявність персистентнос­ті та антиперсистентності з використанням індексу Херста. З практичної точки, важливою була демонстрація доповідачем застосування трьох можливостей розрахунку цього індексу:

  • з допомогою Excel;
  • програмного пакету для економетричного аналізу Gretl;
  • мови програмування Python.

Узагальнюючи виступи, Юркевич Оксана, зазначила важливість для магістрів:

  • розуміння суті досліджуваного явища, понятійного апарату, наукових підходів, закономірностей, моделей що його описують, та показників, що допомагають охарактеризувати, тощо
  • володіння методикою проведення наукового дослідження, розуміння важливості постановки початкової гіпотези та іноді необхідності її трансформації з огляду на емпіричні данні та проміжні результати;
  • важливість вміння самостійно вести пошук, підбір та оволодіння новими інструментами та методами дослідження, які можуть допомогти розкрити проблемне питання дослідження і обґрунтувати чи спростувати початкову гіпотезу;
  • розуміння та навиків формування якісних емпіричних даних.

По завершенню лекції, було отримано відгук від слухача: «Дуже вдячний за відкриту лекцію пані Оксані! Також хочу подякувати запрошеним лекторам, а саме пані Аліні, пану Андрію та пану Івану за дійсно практичні та корисні знання у сфері портфельного інвестування! Із великим задоволенням збережу запис лекції та презентації собі для подальшого вивчення та удосконалення своїх навичок в цій сфері!» Кирил Янович