Факультет фінансів

Європейська освіта зі сталого розвитку: Підтримка випускників, готових до ринку/ European Sustainability Education: Supporting Market-Ready Graduates22 Вересня 2024р.

Гаранти ОП «Фінансовий менеджмент і контролінг» і ОП «Корпоративні фінанси» взяли участь у міжнародній конференції АССА «Європейська освіта зі сталого розвитку»

На початку нового навчального року, 20 вересня 2024 р., Гарант ОП «Фінансовий менеджмент і контролінг» к.е.н., проф. Н. Бабяк і Гарант ОП «Корпоративні фінанси» к.е.н., доц. І. Іванець взяли участь у міжнародній онлайн-конференції АССА «Європейська освіта зі сталого розвитку». Цей захід зібрав провідних фахівців та викладачів з усього світу для обговорення актуальних питань сталого розвитку в галузі освіти та фінансах.

Представники кафедри активно долучилися до обговорень, зосередившись на питаннях інтеграції концепцій сталого розвитку в навчальні програми. Гаранти зауважили важливість підготовки здобувачів до вимог сучасного ринку праці застосуванням інноваційних підходам, що відповідають новим стандартам сталого розвитку.

Основна увага заходу була зосереджена на тому, як розширити можливості університетських викладачів бухгалтерського обліку та фінансів викладати сталий розвиток студентам третього рівня, щоб найкращим чином підготувати їх до потреб організацій на ринку праці.

До заходу долучилися майже 450 викладачів з усієї Європи. Доповідачі з університетів Ірландії, Іспанії, Греції та Польщі говорили про можливості та труднощі викладання сталого розвитку та забезпечення достатньої кількості професіоналів у сфері сталого розвитку для задоволення потреб роботодавців у Європі.

Голова заходу, Фіона Мюррей, керівник відділу зв'язків з громадськістю АССА, відкрила захід чітким повідомленням про те, що Європейський Союз уважно ставиться до питання освіти у сфері сталого розвитку. Вирішення проблем з робочою силою, включаючи розриви на ринку праці, навички та освіту, є одними з пріоритетів нової Європейської Комісії, представленої у вересні 2024 Президентом Комісії Урсулою фон дер Ляєн.

Ейдан Кліффорд, менеджер з консультаційних послуг та зв'язків з громадськістю, EEMA, АССА, модератор панелі, окреслив контекст регулювання сталого розвитку, ринкових та освітніх потреб. Забезпечення сталості - це нова сфера, яку потрібно буде розвивати, коли більшість аудиторів вперше почнуть працювати з нею у 2026 році. Це найбільша регуляторна зміна з часу прийняття першої Директиви з аудиту тридцять років тому.

Існує низка компаній, яким потрібно буде застосовувати як ESRS, так і стандарти ISSB. Хоча обидва стандарти вимагають розкриття низки схожих відомостей на певні теми, є деякі ключові відмінності, які необхідно розглянути на заняттях. Аудитори стикаються з двома основними проблемами: застосування стандартів надання впевненості та розуміння наслідків впливу питань, пов'язаних зі сталим розвитком, на фінансову Важливо навчати аудиторів та провайдерів послуг з надання впевненості в цьому аспекті.

Бегонья Гінер, голова Комітету зі звітності для зацікавлених сторін Європейської бухгалтерської асоціації (EAA), член EFRAG SRB, згадала про зовнішні ефекти, які створюють компанії, і про необхідність зміни поведінки. Фахівці повинні розуміти схожість та відмінність між Європейськими стандартами звітності зі сталого розвитку (ESRS) та Стандартами розкриття інформації зі сталого розвитку МСФЗ.

Важливо пов'язувати фінансову звітність та звітність зі сталого розвитку. Корпоративна звітність - це єдине ціле, це повна картина компанії. Але це безперервний процес навчання.звітність. Тому важливо включити цю інформацію до навчальної програми.

Ліза Гілмор, керівник відділу кваліфікації, змісту та розвитку АССА, АССА, розповіла про те, як АССА завжди включала питання сталого розвитку (та екології) у свою кваліфікацію. Кваліфікація АССА щорічно оновлюється, щоб йти в ногу з останніми змінами в бізнесі, професії та суспільстві. З появою стандартів ISSB та CSRD АССА замислилася над тим, як оновити свою кваліфікацію. Що стосується програми поточного року, то до неї були включені стандарти РМСБО, а також розуміння ESRS/CSRD і того, як ці стандарти взаємодіють один з одним. Триває робота з регуляторними органами, щоб визначити, як кваліфікація в майбутньому відповідатиме вимогам CSRD для аудиторів і роботодавців. Основна увага приділяється звітності та наданню впевненості, але завжди важливо розширювати навчальну програму в певних сферах, які можуть не підпадати під дію нових нормативних актів (наприклад, стратегічне формулювання та планування, управління ризиками, фінанси). Студенти повинні отримати практичне розуміння сталого розвитку шляхом вивчення реальних життєвих сценаріїв, а також вміння інтегрувати етику та свої професійні навички. Незабаром АССА запускає професійний диплом зі сталого розвитку.

Марк Клатворті, президент Європейської бухгалтерської асоціації (EAA),зазначив, що тема підготовки освітян до забезпечення сталості стала насьогодні є головним пріоритетом. Важливо навчати аудиторів та провайдерів послуг з надання впевненості в цьому аспекті.

Бегонья Гінер, голова Комітету зі звітності для зацікавлених сторін Європейської бухгалтерської асоціації (EAA), член EFRAG SRB,згадала про зовнішні ефекти, які створюють компанії, і про необхідність зміни поведінки. Фахівці повинні розуміти схожість та відмінність між Європейськими стандартами звітності зі сталого розвитку (ESRS) та Стандартами розкриття інформації зі сталого розвитку МСФЗ. 

В рамках конференції було домовлено щодо використання та імплементування в освітні програми ресурсів та матеріалів, наданих Комітетом з освіти Європейської асоціації зі сталого розвитку, зокрема:

Освіта для сталого майбутнього- онлайн курс: Більше інформації доступно за посиланням

Частина 1- це вступний курс, який має на меті надати практичні рекомендації для викладачів у сфері освіти для сталого розвитку.

Частина 2досліджує передові педагогічні підходи до освіти для сталого розвитку, включаючи інноваційні способи інтегрувати сталий розвиток у навчальні програми, виходячи за рамки розвитку знань і розвитку навичок і вмінь, а також формування світогляду.

Серія подкастів про ESG - Навчи мене!: подкаст ЕАА: Більше інформації та записи доступні за посиланням

Подкаст присвячений екологічним, соціальним та управлінським питанням (ESG). Він містить вісім епізодів на чотири теми. Перші шість епізодів охоплюють три стовпи ESG і

занурюють нас у питання, що формують сучасний світ, тоді як останні два епізоди  зосереджені на тому, як як викладачі можуть інтегрувати ESG у свій навчальний процес.

Література:

Rimmel, G. (2020). Accounting for Sustainability . Routledge (1st ed)

Accounting for Sustainability - 1st Edition - Gunnar Rimmel - Routledg (routledge.com)

Вебінар: Reversing Natural Environmental Agency Costs: The Biggest

Challenge and Greatest Opportunity for Business and Society Today

Reversing Natural Environmental Agency Costs: Biggest Challenge/Opportunity for Business & Society (youtube.com)

В рамках дискусії щодо викликів, пов’язаних з впровадженням сталого розвитку в освітній процес, фахівці акцентували увагу на необхідності формування у здобувачів навичок, які відповідатимуть новим вимогам ринку праці та зростаючим потребам суспільства у сталому розвитку.

Колектив кафедри висловлює щиру подяку організаторам за можливість взяти участь у такій важливій події та підтримує прагнення до покращення якості освіти в Україні. Сподіваємося на подальшу співпрацю та нові досягнення в галузі освіти та сталого розвитку.

Більше деталей про подію на офіційних ресурсах АССА:

https://event.on24.com/wcc/r/4572099/A33C4757B1BE9B1B2113D216BA6375AA